• 25 000 právníků z pražských univerzit je on-line

25 000 právníků z pražských univerzit je on-line


25 000 právníků z pražských univerzit je on-line


Univerzita Karlova nově zpřístupňuje na svém webu záznamy o státních zkouškách studentů právnických fakult Univerzity Karlovy a Německé univerzity v Praze. Protokoly o zkouškách doplňují již dříve zpřístupněné matriky doktorů obou univerzit.


Ústav dějin a archiv Univerzity Karlovy pokračuje v digitalizačním projektu Studenti pražských univerzit 1882 – 1945, v němž digitalizuje a zpřístupňuje dokumenty o studentech Univerzity Karlovy a Německé univerzity v Praze. Nově jsou zpřístupněny dokumenty o státních zkouškách, které skládali studenti právnických fakult před Státními zkušebními komisemi při Právnické fakultě Německé univerzity v Praze. Ty byly až do prvních desetiletí 20. století společné pro obě pražské univerzity. Zkoušky před nimi skládali tedy i studenti české Univerzity Karlovy.


Dosud byly přístupné záznamy o promocích doktorů obou univerzit, nyní k nim přibývají záznamy o státních zkouškách více než 25 000 studentů práv, celkem jde o téměř 60 000 stran digitalizovaných archiválií. Ve všech záznamech lze jednoduše vyhledávat podle jmen, místa narození, doby studia a dalších údajů. Projekt bude pokračovat i v následujících letech, archiváři Univerzity Karlovy očekávají, že zpřístupní celkem cca 1 milion stran dokumentů o více než 120 000 studentů.


Zkoušky před státními komisemi skládali např. pražští židovští spisovatelé Franz Kafka a Max Brod, významný český právník František Weyr či dlouholetý pražský primátor Karel Baxa.


Webovou stránku projektu, která je dostupná i v angličtině, najdete zde: http://is.cuni.cz/webapps/archiv.

Poslední změna: 1. červen 2016 10:15 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakt

Ústav dějin Univerzity Karlovy a archiv Univerzity Karlovy

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Telefon: +420 224 491 463

E-mail:
Jak k nám