13 December 2017

Nově zpřístupňujeme záznamy farmaceutických zkoušek na Univerzitě Karlově z let 1883–1939.

Ústav dějin a archiv Univerzity Karlovy pokračuje v digitalizačním projektu Studenti pražských univerzit 1882–1945, v němž digitalizuje a zpřístupňuje dokumenty o studentech Univerzity Karlovy a Německé univerzity v Praze. Nově zpřístupňujeme 15 úředních knih s téměř 15 000 stranami, které se týkají přibližně 5 000 studentů. Zveřejněné archiválie obsahují záznamy o předběžných a rigorózních zkouškách českých studentů farmacie z let 1883 až 1939. Ve všech záznamech lze jednoduše vyhledávat podle jména, místa narození, doby studia a dalších údajů. Projekt bude pokračovat i v následujících letech, očekáváme, že zpřístupníme celkem cca 1 milion stran dokumentů o více než 120 000 studentech.

Studenti farmacie tvořili významnou část posluchačů Filozofické a od roku 1920 Přírodovědecké fakulty UK, část profesní přípravy budoucích lékárníků probíhala i na Lékařské fakultě UK. Prakticky zaměřené studium bylo atraktivní také pro posluchače ze sousedních zemí střední a východní Evropy, v některých letech tvořili cizinci i více než polovinu posluchačů farmacie.

Lékárníci, absolventi farmaceutického studia na UK, byli důležitou součástí českých společensky aktivních středostavovských vrstev. Zpřístupňujeme tak např. dokumenty o Janu Laubovi (1864–1932), dlouhodobém starostovi Litomyšle a zemském poslanci, který působil jako předseda Svazu československého lékárnictva či o lékárnici a spisovatelce Amálii Tauberové-Kutinové (1898–1965), která je mj. známá jako autorka Krkonošských pohádek.

Pro řadu studentů bylo lékárnické studium důležitým impulsem vedoucím k hlubšímu zájmu o přírodní vědy. Pokračovali v univerzitních studiích přírodních věd a stali se z nich přední čeští vědci. Absolventem farmacie na UK tak byl např. špičkový anorganický chemik a rektor Masarykovy univerzity Bohumil Kužma či jeden ze zakladatelů fyzikální chemie a profesor brněnské techniky Jiří Baborovský.