11. dubna 2023

Syntetické zpracování dějin lékařství a zdravotnictví v českých zemích si v návaznosti na své předchůdce klade za cíl především reflektovat metodologické i obsahové proměny oboru v posledních zhruba dvou desetiletích. Právě proto se na něm tentokrát pod vedením Petra Svobodného a Karla Černého podílel početnější autorský kolektiv odborníků z různých oblastí (historie, sociologie, medicína) i několika badatelských generací. Výsledkem je poněkud širší a v řadě ohledů hlubší záběr jak z hlediska chronologického, tak tematického. V tematicky jednotně členěných chronologických kapitolách od pravěku do počátku 21. století autorky a autoři sledují nejenom výskyt nemocí, vývoj lékařství jako vědy a umění léčit, ale též – a především – společenské, politické a kulturní kontexty medicíny. Kniha vycházející v rámci edice Velké dějiny zemí Koruny české je provázena hojnými odkazy na zdroje, výběrovým, leč přesto obsažným seznamem literatury a bohatým obrazovým materiálem. Obsah nové publikace si můžete prohlédnout zde.