5 April 2022

Projekt Archivního informačního systému Univerzity Karlovy, který je základem budoucího digitálního archivu UK, uspěl v soutěži IT projekt roku a byl oceněn cenou sdružení „Co po nás zbude“ za přínos v oblasti dlouhodobého uchovávání (digitálních) informací.

Archiv Univerzity Karlovy v loňském roce uvedl do provozu Archivní informační systém Univerzity Karlovy, nástroj pro kompletní správu, uložení a zpřístupnění archiválií v digitální podobě a metadat papírových archiválií. Jde o moderní komplexní software, který zajišťuje podporu činností archivu od předarchivní péče (rozhodování, jaký dokument bude trvale uchován a stane se archiválií) po zpřístupnění badatelům z řad široké veřejnosti. Jeho součástí je i úložiště digitálních archiválií a informací (metadat) o papírových archiváliích, které odpovídá přísným standardům.

Systém unikátně propojil již existující informační nástroje v českém archivnictví a poprvé v českém a středoevropském prostředí integroval podporu jednotlivých specializovaných činností v jednom software. Řešení je průkopnické sjednocením správy papírových a digitálních archiválií a plně reflektuje skutečnost, že součástí historie se stávají historické dokumenty bez ohledu na jejich fyzickou podobu. Systém v letech 2019 až 2020 pro UK vyvinuly firmy Inqool, a.s. a Lightcomp v.o.s.

Tým Archivu UK přihlásil software do prestižní soutěže IT projekt roku 2021, kterou pořádá Česká asociace manažerů informačních technologií. Univerzitní projekt uspěl v konkurenci velkých a prestižních projektů veřejné správy a privátního sektoru a získal prestižní ocenění odborného sdružení CNZ, které sdružuje odborníky v oblasti digitalizace správy dokumentů a jejich dlouhodobého uchovávání.

Archiv UK (součást Ústavu dějin a archivu UK) je veřejným akreditovaným specializovaným archivem, který uchovává archiválie vzniklé od středověku do současnosti. Tradice Archivu UK sahá do poloviny 14. století, v současné době řeší nutnost archivace stále četnějších digitálních dokumentů a zajištění moderní správy historických archiválií.