12 June 2024

Archiv UK přispěl do světového registru digitálních formátů

Největší světový registr digitálních datových formátů PRONOM provozovaný Britským národním archivem v nejnovějším vydání (z května 2024) svého definičního souboru (https://www.nationalarchives.gov.uk/aboutapps/pronom/release-notes.xml) akceptoval návrh na úpravu definice kontejnerového formátu ZIP. Archiv UK v rámci svého provozu identifikoval chyby v dosavadní definici, které způsobovaly chyby při identifikaci a měly důsledky pro následnou dlouhodobou ochranu čitelnosti uložených dat, kterou Archiv UK zajišťuje. Nezávisle na zjištěních Archivu UK s podobnou připomínkou přišli Univerzita Brighama Younga z USA a komerční společnost Preservica provozující jedno z rozšířených celosvětových řešení pro ochranu dlouhodobé čitelnosti digitálních dat. Archiv UK se tak zařadil mezi instituce spolupracující na celosvětovém úsilí o archivaci (a ochranu) digitálních dokumentů tvořících součást kulturního dědictví, čímž současně naplňuje jeden ze svých úkolů.