15 July 2020

Dovolujeme si oznámit, že jsme vydali nový ceník našich služeb a poplatků, který platí od 1. srpna 2020. Stávající ceny dlouhodobě nepokrývaly náklady za služby poskytované veřejnosti. Úprava cen se týká zejména poplatků za vystavování dokladů o studiu a zaměstnání a poskytování odborných rešerší. Nové ceny odpovídají výši poplatků většiny českých veřejných vysokých škol a množství práce vynaložené na vystavování jednotlivých potvrzení. Ceny dle stávajícího ceníku budou účtovány na všechny žádosti doručené do 31. července 2020. Potvrzení o studiu a zaměstnání pro účely důchodového řízení budeme nadále vystavovat bezplatně.

We would like to announce a new List of Services and Service Fees, which is valid from 1 August 2020. For a long time prices have not covered the costs of services provided to the public. The price adjustment mainly concerns fees for issuing study and employment confirmation documents and research services. The new prices correspond to the amount of fees of most Czech public universities and the amount of work spent on issuing confirmation documents. Prices according to the current List of Services and Service Fees will be charged for all applications received by 31 July 2020. We will continue to issue confirmation of the length of study or employment for the purpose of retirement proceedings free of charge.