14. srpna 2020

V nakladatelství Scriptorium vyšla kolektivní monografie, jejíž hlavní editor a autor je náš kolega PhDr. Marek Brčák, Ph.D. Vydání této publikace bylo podpořeno v rámci Programu rozvoje vědních oblastí Univerzity Karlovy č. Q23 Dějiny univerzitní vědy a vzdělanosti.

Marek BRČÁK – Jiří WOLF (edd.). Pax et Bonum. Kapucíni v Čechách a na Moravě v raném novověku, Scriptorium 2020.

Kniha se na historii kapucínů zaměřuje z hlediska konkrétních rolí, v rámci kterých působili na tehdejší společnost. Kapucíni se do dějin zemí Koruny české v raném novověku zapsali především jako kazatelé, misionáři, zpovědníci, diplomaté, vojenští kaplani, ošetřovatelé nemocných během morových epidemií, spisovatelé, organizátoři duchovního života, knihovníci či lékárníci. Právě tyto oblasti jejich činnosti jsou v dílčích kapitolách knihy podrobně reflektovány, a to tak, že jsou v ní popsány jednotlivé činnosti obecně (například kazatelství, misie, caritas v době morových epidemií atd.), anebo jsou aktivity kapucínů konkrétně ukázány na jednotlivých životopisech významných členů řádu (Valerián Magni, Vavřinec z Brindisi, Basilius z Aire či Marek z Aviana), kteří působili v českých zemích.